Rocznice ślubu – poznaj 28 najczęściej celebrowanych godów

Okrągłe rocznice ślubu mają swoją nazwę oraz symbolikę. Oznaczają wejście w kolejny etap małżeństwa i dlatego powinny być świętowane w wyjątkowy sposób. Każda z nich jest ważna, jednak w natłoku codziennych obowiązków małżonkowie przywiązują największą uwagę do pierwszych rocznic, a z czasem jedynie do okrągłych.

W codziennym życiu, kiedy wpadamy w monotonię, ważne jest świętowanie rocznic i wspominanie tej wyjątkowej chwili, jaką był dzień naszego ślubu. Samo uczucie należy jednak pielęgnować codziennie, a nie tylko w rocznicę ślubu.

Nazwy rocznic ślubu stają się dla wielu osób motywem przewodnim prezentów, jakie wręczają sobie małżonkowie i nie ma mowy o obdarowaniu się przyziemnymi sprzętami. Inni stawiają na praktyczne rzeczy lub spełniają marzenia swoich drugich połówek.

Prezent nie musi być kosztowny – powinien świadczyć o pamięci i być podziękowaniem za wspólnie spędzone lata. Doskonałym pomysłem jest kolacja w restauracji, w której odbyła się pierwsza randka, albo obejrzenie filmu, kojarzącego się małżonkom z początkami ich związku.

Rocznice ślubu są doskonałym powodem do świętowania, ponieważ z każdym kolejnym rokiem, małżonkowie docierają się coraz bardziej, a ich uczucie staje się silniejsze i dojrzalsze. To właśnie dlatego im większa cyferka przy rocznicy ślubu, tym szlachetniejszy przymiotnik, który ją określa.

Pierwsza rocznica ślubu jest zazwyczaj najhuczniej obchodzona, ponieważ wciąż żywe są wspomnienia dobrej zabawy podczas wesela. Warto jednak pamiętać, że każda kolejna również zasługuje na odpowiednie celebrowanie.

Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie

Każda z rocznic ślubu ma swoją nazwę i symboliczne oznaczenie, które dla wielu małżonków jest istotną sugestią, co do wyboru prezentów lub motywów przewodnich uroczystości godowych.

Nazwy rocznic ślubów zostały nadane w 1922 roku przez Emily Post, która specjalizowała się w etykiecie. Określiła ona osiem nazw, dla 1, 5, 10, 15, 20, 25, 50 i 75. rocznicy ślubu. Reszta powstała dopiero 15 lat później. Nadał je związek Jubilerów Amerykańskich.

Podczas wyboru nazw, kierowano się szlachetnością materiałów, która miała odzwierciedlać umacniające się uczucie. Pierwsza rocznica została nazwana papierową, ponieważ jest to jeden z najłatwiej dostępnych materiałów, a przy tym najmniej trwały. W dalszym ciągu wielu ludzi uważa, że pierwszy rok po ślubie jest decydujący dla małżonków i wiele par rozstaje się na tym etapie.

Najhuczniej obchodzone są tzw. „złote gody”, czyli złota, 50. rocznica ślubu. Również od tego momentu zaczynają się pojawiać naprawdę drogocenne nazwy. Mowa tu oczywiście o diamentowej rocznicy, która ma symbolizować mądrość i doświadczenie małżonków.

Nazwy rocznic ślubu:
1. rocznica ślubu – papierowa,
2. rocznica ślubu – bawełniana,
3. rocznica ślubu – skórzana,
4. rocznica ślubu – kwiatowa/owocowa,
5. rocznica ślubu – drewniana,
6. rocznica ślubu – cukrowa,
7. rocznica ślubu – wełniana,
8. rocznica ślubu – spiżowa/brązowa/blaszana,
9. rocznica ślubu – gliniana/generalska,
10. rocznica ślubu – cynowa/aluminiowa,
11. rocznica ślubu – stalowa,
12. rocznica ślubu – płócienna/jedwabna/lniana,
13. rocznica ślubu – koronkowa,
14. rocznica ślubu – kości słoniowej,
15. rocznica ślubu – kryształowa,
20. rocznica ślubu – porcelanowa,
25. rocznica ślubu – srebrna,
30. rocznica ślubu – perłowa,
35. rocznica ślubu – koralowa,
40. rocznica ślubu – rubinowa,
45. rocznica ślubu – szafirowa,
50. rocznica ślubu – złota (złote gody),
55. rocznica ślubu – szmaragdowa/platynowa,
60. rocznica ślubu – diamentowa,
65. rocznica ślubu – żelazna,
70. rocznica ślubu – kamienna,
75. rocznica ślubu – brylantowa,
80. rocznica ślubu – dębowa.

Wszystkie rocznice ślubu powinny zostać odpowiednio uczczone, ponieważ jest to doskonała okazja do obdarowania ukochanej osoby prezentem, ale także podziękowania jej za wspólnie spędzone lata.

Obyczaje zakładały, że nazwa rocznicy musi być ściśle związana z prezentami, które wręczają sobie małżonkowie.

Do tej pory szczególnie obchodzonych jest tylko kilka rocznic – pierwsza, dziesiąta, piętnasta, dwudziesta piąta, czterdziesta oraz pięćdziesiąta.

Dla młodych małżonków oczywiście najważniejsza jest pierwsza rocznica ślubu, która ma przypomnieć o tym ważnym dniu, kiedy powiedzieli sobie sakramentalne „tak” oraz powodach, dla których postanowili się pobrać. Jest to również czas docierania się wielu par.

Jednak wraz z upływem czasu wiele małżeństw symbolicznie traktuje każdą kolejną rocznicę ślubu, skupiając się jedynie na tych okrągłych – 10, 15, 25, 40 oraz 50.

Życzenia na rocznicę ślubu można napisać od serca, tak jak potrafimy, ale także skorzystać z internetowych poradników, a nawet literatury. Wśród dzieł Oscara Wilde’a, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Bolesława Leśmiana znaleźć można wiele utworów dotyczących małżeństwa, które doskonale będą pasować do okoliczności.

Sugerowane prezenty związane z symboliką rocznicy:
1. rocznica ślubu:
– list miłosny,
– album ze wspólnymi zdjęciami,
– obraz.

2. rocznica ślubu:
-okazjonalną koszulkę,
– bieliznę,
– dedykowane ręczniki,
– zabawną pościel.

3. rocznica ślubu:
– skórzany portfel,
– stylowa torebka,
– saszetka,
– zegarek,
– buty.

4. rocznica ślubu:
– dobre wino,
– bukiet kwiatów,
– wycieczka do winnicy.

5. rocznica ślubu:
– drewniane rzeźba,
– ramka na zdjęcia,
– szkatułka na biżuterię.

6. rocznica ślubu:
– czekoladki,
– słodkie kosmetyki,
– wyjście do cukierni,
– kurs cukierniczy dla dwojga.

7. rocznica ślubu:
– ciepły koc,
– wełniany szalik,
– sweter,
– wyjazd w góry,
– ciepłą pościel.

8. rocznica ślubu:
– biżuteria z elementem z brązu,
– dekorację z brązu.

9. rocznica ślubu:
– gliniany wazon,
– biżuteria z glinianym elementem,
– naczynia.

10. rocznica ślubu:
– biżuteria z cynowym elementem,
– dekoracje z cyny.

11. rocznica ślubu:
– stalowa ramka na zdjęcia,
– biżuteria z elementem ze stali,
– brelok do kluczy,
– metalową dekorację do domu.

12. rocznica ślubu:
– jedwabna pościel,
– jedwabny szal.

13. rocznica ślubu:
– koronkowa bielizna,
– koronkowa sukienka.

14. rocznica ślubu:
– biżuteria z elementem z kości słoniowej,
– akcesoria z kości słoniowej,
– element dekoracyjny z kości słoniowej.

15. rocznicy ślubu:
– kryształowy wazon,
– kryształowa patera,
– kryształowe kieliszki do wina.

20. rocznica ślubu:
– porcelanowe kubki,
– porcelanowy wazon,
– porcelanowa misa.

25. rocznica ślubu:
– srebrna biżuteria,
– srebrne sztućce,
– srebrne akcesoria do domu.

30. rocznica ślubu:
– perłowa bransoletka,
– perłowy naszyjnik,
– akcesoria w kolorze perłowym.

35. rocznica ślubu:
– biżuteria,
– akwarium.

40. rocznica ślubu:
– róże w kolorze rubinu,
– biżuteria z elementem rubinu,
– akcesoria w kolorze rubinu.

45. rocznica ślubu:
– biżuteria z elementem szafiru,
– szafirowe akcesoria.

50. rocznica ślubu:
– złota biżuteria,
– złote akcesoria,
– elementy dekoracyjne w złotym kolorze.

55. rocznica ślubu:
– akcesoria w szmaragdowym kolorze,
– biżuteria z elementem szmaragdu.

60. rocznica ślubu:
– biżuteria z diamentem.

65. rocznica ślubu:
– dekoracje,
– rzeźby,
– biżuteria.

70. rocznica ślubu:
– dekoracje z kamienia,
– biżuteria z elementami kamiennymi.

75. rocznica ślubu:
– biżuteria z brylantami,
– akcesoria z brylancikami.

80. rocznica ślubu:
– spacer w parku,
– beczułka z winem.

 

Prezent na pierwszą rocznicę ślubu – wybierz z głową!

Wybór prezentu na pierwszą rocznicę ślubu jest dla wielu małżonków nie lada wyzwaniem. Co podarować naszej drugiej połowie, by podziękować za wspólnie spędzone chwile?

Romantyczna kolacja
Brzmi banalnie i nikt tego nie doceni? Wystarczy się odpowiednio przygotować! Można udawać, że zapomniało się o rocznicy ślubu, w ten dzień wyjść do pracy jak gdyby nigdy nic. Jednak zamiast do niej, idźmy na zakupy, wróćmy do domu (oczywiście po wyjściu naszej partnerki/partnera) i zacznijmy przygotowywania do uroczystej kolacji. Nasza druga połówka po powrocie z pracy zastanie wysprzątany dom i nakryty stół, a zapach świec i przyrządzonego posiłku sam ją zaprowadzi do jadalni. Warto zaznaczyć, że powodzenie tego planu w dużej mierze zależy od temperamentu małżonka i jego reakcji na nasze „zapomnienie” o rocznicy.

Jeśli jednak brak nam talentu kulinarnego, a mimo to chcemy zrobić niezwykłą niespodziankę ukochanej osobie, zarezerwujmy stolik na wieczór w najlepszej restauracji w okolicy lub w tej, w której byliśmy na pierwszej randce. Niespodzianka będzie większa, jeśli nic na ten temat nie będziemy wspominać, a jedynie zaczekamy z bukietem kwiatów pod pracą małżonka i stamtąd pojedziemy prosto do restauracji.

Żartobliwy symboliczny prezent
Dla wielu par w dalszym ciągu oni sami są dla siebie najlepszymi prezentami. Można połączyć to w humorystyczny sposób z symboliką rocznicy i zamiast koronek przyodziać… papier!

Spełnijcie marzenie
Jeżeli od dłuższego czasu oboje chcecie skoczyć ze spadochronem czy wybrać się w podróż do Afryki, jest to najlepsza okazja! Spełnijcie swoje największe marzenie, a na pewno pierwsza rocznica ślubu na długo pozostanie w Waszej pamięci.

Sesja zdjęciowa
Profesjonalne sesje zdjęciowe są w ostatnim czasie bardzo popularne. Coraz częściej organizowane są nie tylko po ślubie, ale także po zaręczynach, narodzinach dziecka oraz w ramach rocznic. Można zrobić z tego małą tradycję, która pomoże w uwiecznieniu każdego kolejnego etapu Waszego małżeństwa.

Pakiet SPA
Wspólny weekend w SPA dobrze zrobi każdej parze. Z dala od codziennych obowiązków i rutyny możemy się wspólnie odprężyć.

Jeśli małżonkowie wolą spędzić ten czas w zaciszu domowym, mogą kupić odpowiednią serię kosmetyków i zrobić weekend SPA, nie wychodząc z domu. Doskonale sprawdzą się tu kosmetyki z serii Ziaja antyoksydacja (dostępne tutaj), maseczki Ziaja lub seria Cupuacu.

Adoptujcie zwierzątko
Nic tak nie spaja jak nowy członek rodziny. Jeśli oboje kochacie zwierzęta i od dawna chcieliście adoptować psa, kota lub fretkę, ale odkładaliście to w czasie, to właśnie nadarzył się doskonały moment. Wspólna opieka nad zwierzakiem jeszcze bardziej zbliży Was do siebie. Pamiętajcie jednak, że decyzja ta musi być przemyślana!

Podsumowanie

Wszystkie rocznice ślubu warte są celebrowania. Jest to doskonała okazja do podziękowania małżonkowi za wspólnie spędzone lata i pokazanie mu, ile tak naprawdę dla nas znaczy.

2 myśli nt. „Rocznice ślubu – poznaj 28 najczęściej celebrowanych godów

  1. Moi rodzice w tym roku obchodzą 25 rocznicę ślubu i nawet nie wiedziałam, jak się ona nazywa. Dzięki za fajny artykuł i podpowiedź co im kupić:)

  2. Przede wszystkim warto też pomyśleć o jakimś porządnym upominku. Niedawno natrafiłam na świetny sklep gdzie faktycznie oferta jest dosyć atrakcyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *