Przykładowy plan dnia ślubu

Co zrobić, aby w dniu ślubu ograniczyć możliwość wpadek i nieprzewidywanych wydarzeń? Stworzyć dokładny plan dnia (tzw. scenariusz dnia ślubu), który będzie uwzględniał kolejno następujące po sobie wydarzenia.

W ten sposób wcześniej będziecie przygotowani na to, co robić – scenariusz dnia ślubu będzie też pomocny wszystkim zaangażowanym w Wasze wesele. Jeśli korzystacie z usług konsultanta ślubnego, to on bierze na siebie obowiązek pilnowania planu dnia i odpowiedzialność za perfekcyjną organizację ślubu i wesela.

scenariusz dnia ślubu

1. PORANEK

Wszystko, co możliwe do zrobienia wcześniej, zróbcie w przeddzień ślubu, wszystkie zadania, które bezpośrednio Was nie dotyczą rozdzielcie między osoby zaangażowane do pomocy. Zacznijcie dzień od śniadania i orzeźwiającej kąpieli. Jeśli to możliwe, umówcie się z wizażystką i fryzjerem w domu – jest to oszczędność czasu i minimalizacja ryzyka zniszczenia idealnego efektu. Powinno to zająć ok. 3-4 godziny.

Pan młody bądź osoba oddelegowana odbiera w tym czasie bukiet i przypinkę – jeszcze lepiej, jeśli kwiaciarnia może dostarczyć je do domu. Do ubierania strojów poproście kogoś o pomoc – koniecznie przygotujcie wszystko dzień wcześniej, sprawdzając przy tym czy nie brakuje żadnego drobiazgu! Dzień wcześniej warto także spakować wszystkie niezbędniki, rzeczy na noc do hotelu, itp.

2. FRYZURA ŚLUBNA

Po śniadaniu następują dwa najważniejsze punkty porannych przygotowań, a mianowicie ułożenie fryzury i wykonanie makijażu. Najlepiej, gdyby oba rytuały odbyły się w domu panny młodej, zwykle jednak do fryzjera musimy się udać same, jednak makijażystka często przyjeżdża do domu. Wybierając się do fryzjera warto pamiętać o tym, aby założyć na siebie coś rozpinanego lub na zamek, żeby przy przebieraniu po powrocie do domu nie zniszczyć fryzury.

Należy też pamiętać o przećwiczeniu przypinania i odpinania welonu, który trzeba będzie przypiąć już w domu, potem odpiąć być może do pierwszego tańca, ponownie przypiąć i odpiąć przed oczepinami. Dlatego dobrze, aby pannie młodej podczas wizyty u fryzjera towarzyszyła świadkowa, druhna lub mama, która będzie odpowiedzialna za opiekę nad welonem podczas wesela. Na ułożenie fryzury ślubnej trzeba zarezerwować ok. godziny, doliczając dojazd w obie strony.

3. MAKIJAŻ ŚLUBNY

Wykonanie misternego makijażu ślubnego to kolejna godzina. Warto pamiętać również o panu młodym, któremu makijażystka może nałożyć krem matujący oraz trochę pudru, aby twarz nie świeciła się na zdjęciach. Pan młody powinien więc dołączyć do panny młodej w końcowym etapie makijażu, najlepiej z wiązanką i wpinką do butonierki (albo też bukietami dla świadkowej i druhen), o ile kwiaciarnia nie dostarcza sama kwiatów przez kuriera, co gorąco polecamy.

Po nałożeniu i utrwaleniu makijażu należy spryskać ciało perfumami lub wodą toaletową (najlepiej sprawdzonym wcześniej zapachem i marką perfum, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, np. w postaci uczulenia) i dopiero wtedy przystąpić do zakładania sukni, aby uniknąć zaplamień.

4. SUKNIA ŚLUBNA

Zakładanie sukni ślubnej może się okazać trudniejsze, niż się wcześniej wydawało. Do tej pory pomagała w tym wprawną ręką osoba z salonu ślubnego, gdzie wykonywane były wszystkie przymiarki i poprawki. Dlatego, szczególnie jeśli suknia ma wiele warstw czy też wszyte druty i fiszbiny, dobrze aby w tym momencie towarzyszyła pannie młodej świadkowa, druhna bądź ktoś z rodziny. Odradzamy samodzielne zakładanie sukni ślubnej, gdyż może się to skończyć deformacją fryzury lub zabrudzeniem sukienki od makijażu.

Panna młoda powinna pamiętać o zabraniu swojej ślubnej torebki bądź kosmetyczki, którą przekaże świadkowej. Młoda para powinna też zabrać ze sobą (rękami świadka lub innej bliskiej osoby) torbę z bielizną nocną oraz strojami i obuwiem na drugi dzień.

5. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Jeśli para młoda przygotowywała się do ślubu osobno, pan młody z rodziną udaje się do domu narzeczonej. Jeśli młodzi mają nie widzieć się przed ślubem, błogosławieństwo powinno odbyć się dzień wcześniej. Rodzice mogą powiedzieć ustaloną z góry formułę, bądź coś od siebie. W czasie błogosławieństwa obecni są rodzice, świadkowie, rodzeństwo bądź inne najbliższe osoby (trwa to ok. 30 min).

6. SESJA FOTOGRAFICZNA

Powinna odbyć się przed ceremonią, jeśli odbywa się w dniu ślubu (absolutnie nie pomiędzy ceremonią a obiadem!). Trwa od 1,5 do 2 godzin – najlepiej przybliżony czas trwania wcześniej ustalić z fotografem.

7. CEREMONIA ŚLUBU

Ceremonia w urzędzie stanu cywilnego trwa 15-20 minut. Msza w kościele ok. 45-60 minut. Świadkowie powinni być na miejscu co najmniej 20 minut wcześniej, aby potwierdzić swoją tożsamość w sekretariacie USC lub kancelarii parafialnej. Jeśli Waszej ceremonii będzie towarzyszyła muzyka na żywo, poproście zespół o 15-minutowy mini recital, aby muzyka uprzyjemniła czas gromadzącym się gościom.

8. SKŁADANIE ŻYCZEŃ

Po ceremonii należy doliczyć ok. 30 minut na składanie życzeń. Zazwyczaj wtedy goście wręczają młodym prezenty i kwiaty – jest ich sporo – ustalcie więc osoby które zbiorą wszystko i zawiozą w odpowiednie miejsce.

9. PRZYBYCIE DO SALI WESELNEJ

Orszak ślubny udaje się do sali weselnej. Młodzi czekają na przybycie wszystkich gości, po czym rozpoczyna się przywitanie pary młodej przez rodziców. Następuje przywitanie chlebem i solą, oraz tradycyjne przeniesienie panny młodej przez próg. Później goście wznoszą toast na cześć pary młodej. Ta część nie powinna zająć więcej, niż pół godziny.

10. OBIAD

Goście zasiadają do uroczystego obiadu. Aby łatwo odnaleźli swoje miejsca najlepiej przygotować dla nich winietki z nazwiskami przy każdym nakryciu.

11. PIERWSZY TANIEC

Młoda para swoim pierwszym tańcem otwiera taneczną część wesela – najczęściej jest to walc. Nierzadko podczas pierwszego tańca pojawia się niespodzianka w formie eksplodującego balonu wypuszczającego konfetti lub małe baloniki.

12. TORT WESELNY

Godzinę – dwie po pierwszym tańcu lub ok. godz. 22.00, nadchodzi czas na tort weselny. Zazwyczaj dobrana jest do tego odpowiednia muzyka i zimne ognie. Młoda para dzieli pierwsze kawałki tortu między siebie, następnie rolę tą przejmuje obsługa przyjęcia. Inna opcja to podanie tortu od razu po obiedzie – w formie deseru.

13. PODZIĘKOWANIA RODZICOM

Młodzi oraz ich rodzice zostają zaproszeni na środek sali, gdzie Nowożeńcy wygłaszają krótkie przemówienie, w którym dziękują rodzicom za trud ich wychowania. Najczęściej przy tej okazji wręczane są prezenty lub kosze z kwiatami. Później wszyscy tańczą do nastrojowej melodii.

14. OCZEPINY

Jest to kulminacyjny punkt wesela – najczęściej odbywa się około północy. Jest to moment tradycyjnego rzucana bukietem lub welonem przez pannę młodą i krawatem przez pana młodego. Szczęśliwcy, którzy złapali trofea wykonują wspólnie taniec. Bardzo często oczepinom towarzyszą także inne gry i zabawy weselne.

Jeśli nie wszystko układa się zgodnie z zaplanowanym wcześniej scenariuszem – nie martw się na zapas! Podejdź do wszystkiego z dystansem i uśmiechem – goście wybaczą Ci lekkie opóźnienie, ale nie chcą widzieć zestresowanej panny młodej!

Aby urozmaicić wesele możecie zorganizować różnego rodzaju atrakcje, które będą odbywać się w trakcje przyjęcia, pomiędzy różnymi „żelaznymi” punktami programu – wszystko zależy od Waszej pomysłowości i budżetu.

15. POPRAWINY

Jeżeli zdecydowaliście się na zorganizowanie poprawin warto pamiętać, aby nie rozpoczynać ich przed godziną 12.00. Dobrze, aby dla rannych ptaszków, które wstaną np. o godz. 9.00 istniała możliwość zjedzenia śniadania i wypicia porannej kawy, jednak właściwe przyjęcie poprawinowe nie powinno zaczynać się przed południem, a może to być nawet godz. 14.00.

Należy jednak pamiętać o tym, aby nie zaczynać zbyt późno, gdyż większość gości będzie zapewne chciała wrócić do domu. Dlatego proponowaną godziną zakończenia poprawin jest godzina 18.00. Tutaj jednak sami zobaczycie, kiedy goście zaczną Wam się wykruszać, a Wy będziecie mogli udać się na zasłużony odpoczynek, mając w pamięci wspaniałe chwile, które są już za Wami…

Jak napisać dobry plan dnia ślubu?

Aby scenariusz był przydatny i wszystko przebiegało zgodnie z planem, do powyżej wyszczególnionych punków powinniście doliczyć jeszcze czas przejazdów oraz ewentualną dekorację samochodów.

Najlepiej zróbcie godzinowy plan wszystkich wydarzeń – uwzględniając margines czasowy na ewentualne opóźnienia.

Jeśli jakieś osoby mają przydzielone zadania – wynotujcie to w scenariuszu.

Najlepiej, aby przy konkretnych punktach zanotować także kontakt do odpowiedniego usługodawcy. Jeśli rozliczenie usługi ma nastąpić w trakcie wesela, koniecznie oddelegujcie do tego zadania zaufaną osobę.

Zastanówcie się, o której powinni pojawić się konkretni usługodawcy i ustalcie to z nimi.

Rozdajcie kopie scenariusza fotografowi, orkiestrze, świadkom, osobie odpowiedzialnej za obsługę w domu weselnym.

Tekst: redakcja

Warto również przeczytać:

Jedna myśl nt. „Przykładowy plan dnia ślubu

  1. Świetny artykuł. Pomocny przy planowaniu wesela. My mieliśmy z mężem wszytko zaplanowane „godzinowo”. Przed samym weselem też odliczaliśmy dni. Obydwoje mamy ścisłe umysły, może dlatego lubimy cyferki:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *