Jak dobrać suknię ślubną?

Suknia ślubna, jak wybrać tę jedyną? Oto kilka cennych rad na co zwrócić uwagę:

1. Odpowiedni kolor sukni ślubnej

Pierwszym krokiem przy wyborze sukni powinien być wybór koloru. Oczywistym wydaje się biały. Co jednak jeśli karnacja panny młodej nie pasuje do żadnych odcieni bieli? Przyszłe panny młode powinny starać się wybrać taki kolor, w jakim czują się i wyglądają dobrze: ecru, złoty, róż dziś już nawet czerń jest dozwolona.

2. Odpowiedni kształt sukni

Krój sukni całkowicie zależy od figury panny młodej. Krój sukni jest znacznie ważniejszy niż jej kolor. Dobrze dobrana sukienka podkreśla zalety i ukrywa niedoskonałości.

Kształt litery A (nazywana także odwróconym V)

Suknia ślubna dopasowana w biuście, spódnica zaczyna się w pasie i rozszerza ku dołowi. Jest to najczęściej wybierany krój. Przeznaczona dla kobiet wysokich, które nie chcą podkreślać swojej talii, zarówno szczupłych jak i bardziej puszystych.

suknia ślubna

  •  Empire

Suknia z wysokim stanem, spódnica zaczyna się pod biustem, wąska u góry, rozszerzona ku dołowi. Spódnica wykonana z delikatnych, lejących tkanin. Suknie dostępne z krótkim rękawem, długim, na ramiączkach lub bez. W miejscu odcinającym talię, najczęściej pojawiają się dekoracyjne elementy. Model przeznaczony dla pań niskich chcących optycznie się wysmuklić i podwyższyć. Dobry dla kobiet, które nie mają wyraźnego wcięcia w talii.

suknia ślubna empire

  • Syrena/Rybka

Suknie podkreślające brzuch, biodra i uda. Charakteryzuje się wąskim krojem, rozszerzającym się dopiero przed kolanami. Dostępne zarówno z krótkim rękawem, na ramiączkach lub bez. Bardzo ładnie prezentuje się na typowo kobiecej sylwetce, z wyraźnie zaznaczoną talią, ładnym biustem, nienaganną linią bioder i wypukłymi pośladkami.

suknia ślubna

  • Princess

Suknia swoim krojem przypomina styl secesyjny. Krótki gorset, spódnica zaczynająca się w pasie z wieloma warstwami materiału. Model idealny dla kobiet, które chcą wysmuklić sylwetkę. Pionowe cięcia tzw. francuskie, biegnące od góry do samego dołu, dopasowują suknie do sylwetki. Suknie przeważnie są rozszerzane z tiulową halką lub bez, w zależności od tego, jaki efekty chcemy uzyskać. Doskonale współgra z tym modelem tren, który dodatkowo podkreśla francuskie cięcia.

różowa suknia slubna

  • Model klasyczny

Suknia w tym modelu, ma dopasowany stan i szeroką spódnicę opartą na halce. Gorset najczęściej jest bez rękawów, z cienkimi ramiączkami lub bez. Model najczęściej spotykany jest w wersji dwu częściowej. Najlepiej w tych sukniach będę wyglądały kobiety wysokie, raczej szczupłe, ale te grubsze również mogą dobrze wyglądać. Fason nie jest polecany dla pań niskich, a także dla tych, które nie mają wyraźnie zarysowanej talii.

klasyczna suknia ślubna

  • Model prosty

W tym modelu spódnica jest prosta, nieposzerzana ku dołowi. Dopasowana jest najczęściej zaszewkami, lub krojona z cięciami francuskimi. Ta suknia posiada rozcięcia do linii kolan, aby można się w niej było swobodnie poruszać. Odpowiednia dla pań wysokich o nienagannej sylwetce i kobiecych biodrach.

suknia ślubna

 3. Odpowiedni dekolt sukni ślubnej

• Kształt litery „U”


Uniwersalny krój, odpowiedni dla większości kobiet
Idealny dla pań o pełnych ramionach i zarysowanych obojczykach
Odradzamy paniom o słabo zarysowanych obojczykach

• Łódka


Idealny dla pań o małym biuście. Odradzamy paniom z obfitym biustem

• Poniżej ramion
Idealny dla pań o figurze gruszki
Odradzamy paniom z szerokimi ramionami

• Serce
Idealny dla pań z dużym biustem
Odradzamy paniom o małym biuście

• Litera „V”


Idealne dla pań o biuście średniej wielkości
Odradzamy paniom o małym lub dużym biuście

• Bez ramiączek


Idealny dla pań z ładnymi ramionami
Odradzamy paniom o małym biuście

• Wysoka szyja
Idealny dla wysokich pań z szerokimi ramionami
Odradzamy paniom  o wąskich ramionach

• T-shirt (biżuteryjny)
Idealny dla pań chcących powiększyć optycznie swój biust
Odradzamy paniom o obfitym biuście

4. Figura panny młodej

Klepsydra (wyraźnie zarysowane biodra, biust i szerokie ramiona)
Dla klepsydry najlepsza będzie suknia w kształcie litery A z dekoltem „serce”. Unikać powinna sukni w kształcie Princess oraz Empire, ponieważ szeroki dół da wrażenie dysproporcji.

Krótka talia (mała odległość między żebrami a biodrami, proporcje ciała zachowane)
Panie z taką sylwetką powinny wybrać suknię w kształcie litery A, która wydłuży ich talię. Jeżeli przyszła panna młoda może się pochwalić ładnie zarysowanymi obojczykami, zalecany jest dekolt typu portret. Odradzamy natomiast szali, te jeszcze bardziej skracają talię.

Gruba talia (brak „wcięcia” w talii)
Panie o takich kształtach powinny założyć suknię typu Empire, która znakomicie ukryje niedoskonałości. Unikać należy sukien typu „A”.

Pełna figura (obfity biust, biodra, wyraziste barki i pośladki, wcięcie w talii)
W tym przypadku najlepiej będzie leżeć suknia typu Princess lub „A”. Te kroje sprawnie ukryją niedoskonałości. Należy się wystrzegać szali, które dodadzą objętości całej sylwetce.

Gruszka (biodra szersze niż góra sylwetki)
Suknia typu Princess z dekoltem poniżej ramion odciągnie uwagę od szerszych bioder. Dekolt w kształcie litery V przyniesie przeciwny efekt. Wersja klasyczna i w kształcie litery A też przyniesie efekt.

Chłopięca figura (bardzo szczupła sylwetka)
Suknia Princess i szal to idealne rozwiązanie. Dekolt typu portret lub wersje odkrywające ramiona, wręcz przeciwnie – odradzamy. Można spróbować z suknią typu Princess lub klasyczna.

Filigranowa (szczupła, niska, drobna sylwetka)
Suknia typu „A” jest idealnym rozwiązaniem. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ozdobami, ponieważ mogą one sprawić,  że panna młoda „zaginie” wśród nich.

5. Wybór materiału

Najczęściej wybieranym materiałem jest jedwab. To naturalne włókno cechuje trwałość, elastyczność i wytrzymałość. Nici jedwabne są często używane do tworzenia innych materiałów. Przykładem może być szyfon – połączenie jedwabiu i rayonu (sztucznego jedwabiu). Tkanina ta jest cienka i przezroczysta, dlatego często tworzy się z niej warstwy. Szyfon jest często używany do szycia górnej części spódnicy, rękawów lub szali.

Również przezroczystym, aczkolwiek bardziej szorstkim i sztywnym materiałem jest organza. Bardzo popularna jest satyna (ciężki, gładki materiał z połyskiem) oraz satyna królewska (jedwab i rayon, czasem także poliester). Ciężką mieszanką różnych rodzajów jedwabiu jest Mikado, a gruzełkowaty wzór charakteryzuje Shantung. Spódnice i welony są często szyte z tiulu, a lekki, cienki materiał z lekko pomarszczoną fakturą to krepa.

Istnieje teoria, mówiąca że panie o wyraźnych rysach twarzy powinny wybierać szorstkie i sztywne tkaniny. Zwiewne materiały i falbanki powinny być natomiast wybierane przez panie o okrągłych rysach twarzy.

Jeśli nie jesteś pewna co do kształtu swojej figury, kroju sukni, który Ci odpowiada poproś o radę sprzedawcę i koniecznie zabierz na zakupy przyjaciółkę.

Z halką czy na kole?

To dylemat, który spędza sen z powiek wszystkim pannom młodym decydującym się na suknie Bombki, czyli modele o fasonie klasycznym lub Princessy. Rozszerzana, kobieca spódnica wymaga specjalnej podpórki, która utrzyma jej fason.

Rozszerzane spódnice wymagają użycia halki (najczęściej tiulowej, ilość jej warstw zależy od szerokości spódnicy) lub halki na kole. Koło to elastyczna konstrukcja, która nadaje spódnicy fason od wewnątrz (w zależności od modelu i szerokości spódnicy używa się jednego lub dwóch kół).

Zarówno suknie z halką, jak i te na kole mają swoje zwolenniczki i przeciwniczki.

Główną zaletą halki jest to, że można w niej swobodnie siadać i tańczyć. Spódnica na halce wygląda naturalnie, niestety podczas chodzenia halka może zaplątać się, a suknia – stracić fason.

Główną zaletą koła jest to, że idealnie modeluje spódnice. Niestety, jak twierdzą niektóre jego przeciwniczki, taka spódnica „żyje własnym życiem”. Oznacza to tyle, że podczas chodzenia dół sukni praktycznie nie porusza się, co może wyglądać nienaturalnie. Koło przeszkadza też niektórym w siedzeniu i tańczeniu (przy szybkich tańcach suknia może nagle podwinąć się do góry).

Najlepsza rada dla panien młodych, które nie wiedzą, na co się zdecydować, brzmi – mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Nawet jeśli samo wyrażenie „suknia na kole” brzmi dla Ciebie przerażająco, warto, żebyś chociaż raz ją przymierzyła, bo możesz zmienić zdanie.

Tekst: redakcja

Zapisz

Zapisz

2 myśli nt. „Jak dobrać suknię ślubną?

  1. Proszę napiszcie co to za sukienka na pierwszym zdjęciu, ta do „• Kształt litery A (nazywana także odwróconym V)”.
    Dziękuję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *