Intercyza. Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

W 2015 r. pary decydujące się na ślub podpisały ponad 0,5 miliona intercyz. Z roku na rok narzeczeni coraz chętniej zawierają umowę o rozdzielność majątkową. Wszystko, co powinnaś wiedzieć o intercyzie, jej skutkach, korzyściach oraz wadach.

slub-a-intercyza

Intercyza – co to jest?

A właściwie „umowa majątkowa małżeńska”, bo w języku prawnym pojęcie „intercyza” nie istnieje. To rodzaj formalnej umowy zawieranej między dwojgiem ludzi planujących związek małżeński lub będących już w takim związku, którzy chcą rozdzielić swoje majątki i niezależnie od partnera zarządzać swoimi finansami. Umowa, potocznie nazywana intercyzą, oznacza nie tylko rozdział majątku https://www.vivus.pl/moje-finanse/najnowsze-porady/intercyza-co-to-jest-i-czy-warto-ja-spisywac/.

Podpisując ją, przyszli lub obecni małżonkowie mogą rozszerzyć lub ograniczyć ustawową wspólność. Według polskiego prawa, po wypowiedzeniu sakramentalnego „tak” automatycznie powstaje wspólnota majątkowa (inaczej wygląda to w większości krajów UE, gdzie ustawowym ustrojem jest rozdzielność). W małżeństwie wszystko staje się wspólne, poczynając od mieszkania, wynagrodzenia, oszczędności, a kończąc na wszystkich rzeczach nabytych przez małżonków. Majątek wspólny to także zobowiązania finansowe każdego z partnerów (np. kredyty, pożyczki, raty). Ustrój jakim jest wspólność majątkowa nie dotyczy jednak dóbr nabytych bądź odziedziczonych przed ślubem, majątku pochodzącego z darowizny lub zapisu, pieniędzy z nagród czy odszkodowania. Jeśli chcesz znieść wspólność, podpisz ze swoim partnerem jeszcze przed ślubem umowę majątkową małżeńską. Możesz to też zrobić już po zawarciu małżeństwa.

Intercyza – jakie będziesz miała z niej korzyści?

Na ustanowienie rozdzielności decydują się najczęściej osoby prowadzące działalność gospodarczą obarczoną dużym ryzykiem finansowym. Jeśli Twój partner prowadzi własną firmę, podpisując z Tobą intercyzę, uchroni Cię przed ewentualnymi problemami finansowymi i zabezpieczy rodzinne finanse. Za wszystkie zobowiązania związane z podjęciem niefortunnych decyzji biznesowych, Twój mąż będzie odpowiadał tylko swoim majątkiem. Twoje finanse pozostaną bezpieczne i nienaruszone. Jednak intercyza jako względnie bezskuteczna nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa, jeśli nie dopełni się wymaganego przez ustawodawcę obowiązku. Jest nim konieczność poinformowania kontrahentów jeszcze przed podpisaniem z nimi jakiejkolwiek umowy o ustaniu wspólności majątkowej. Tylko wtedy, kiedy partner biznesowy z chwilą zawierania umowy wie o intercyzie, Twój majątek będzie zabezpieczony. Dzięki rozdzielności majątkowej przy ewentualnym rozstaniu z partnerem, unikasz sporów dotyczących majątku. Dlatego na podpisanie intercyzy częściej decydują się osoby, które zawierają kolejny związek i mają przykre doświadczenia związane z poprzednim partnerem.

Intercyza – ile zapłacisz za umowę?

Decydując się na zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej jeszcze przed ślubem, poniesiesz koszt ok. 550 zł. Notariusz pobierze taksę w wysokości 400 zł + 23% podatek VAT; zapłacisz też kilkanaście złoty za wypisy. W przypadku spisywania umowy w trakcie małżeństwa koszty intercyzy zależą od wielkości majątku współmałżonków. Przed zawarciem umowy trzeba przeprowadzić pełny i faktyczny podział majątku. Małżonkowie muszą więc podzielić między sobą rzeczy lub je sprzedać i uzyskane w ten sposób środki rozdzielić po równo. Intercyza po ślubie ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy jeden z małżonków zakłada działalność gospodarczą lub zaczyna zarabiać znacznie więcej od partnera. To, ile kosztuje intercyza po ślubie, nie liczy się już tak bardzo, kiedy możesz zabezpieczyć swój majątek.

Intercyza – jakie ma wady?

Rozdzielając majątek, tracisz możliwość wspólnego rozliczania się z mężem z podatków. Trudniej też zdobyć Ci kredyt, bo bank bierze pod uwagę tylko Twoją zdolność kredytową. Choć samodzielnie zarządzasz swoim majątkiem, nadal dotyczą Ciebie przepisy regulujące małżeńskie stosunki majątkowe dotyczące zaspokajania potrzeb rodziny i odpowiedzialności za należności zaciągnięte przez współmałżonka na zaspokojenie potrzeb rodzinnych (np. opłaty za wynajem mieszkania). Podpisanie intercyzy przestaje świadczyć już o braku zaufania do partnera. Umowa majątkowa małżeńska staje się powoli standardową procedurą, która chroni Cię przed nieudanymi finansowymi decyzjami Twojego męża.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *