Gry i zabawy z podwiązką

Do czego służy podwiązka każdy wie. Ale do czego służy podwiązka na weselu? Co kraj to obyczaj. Oto małe podsumowanie, tego co udało nam się znaleźć w różnych miejscach, kulturach i opowieściach. We wszystkich pomysłach wspólne jest to, że podwiązkę należy skraść pannie młodej podczas przyjęcia weselnego. Reszta zależy już tylko od wyobraźni…

zabawy z podwiązką

Dom weselny, dom aukcyjny

We Francji tradycja nakazuje licytowanie podwiązki wśród zaproszonych mężczyzn. Wygrywający otrzymuje podwiązkę natomiast deklarowaną sumę przekazuje parze młodej na poczet nowego gospodarstwa domowego. Ponadto wygrywający ma prawo osobiście zdjąć podwiązkę z nogi panny młodej, ale musi podejść do tego delikatnie, gdyż zgodnie z obyczajem zdejmuje ją zębami. Ponoć przynosi to szczęście a jeśli mężczyzna jest kawalerem w najbliższym czasie przyniesie mu to również narzeczoną.

Podwiązka na szczęście

Rycerze okrągłego stołu

W Królestwie Brytyjskim wygląda to trochę inaczej: wygrywający to ten pan, który jako pierwszy ukradnie podwiązkę pannie młodej i włoży ją na nogę wybrance swojego serca. Rycerski znak oddania swojej ukochanej.

Licytacja

Istnieje też obyczaj licytacji ale tym razem uczestniczą w nim i zaproszone panie. Panna młoda stoi po środku a wokół niej licytujący goście. Panowie licytują, żeby Młoda podnosiła co raz wyżej sukienkę, panie natomiast, żeby opuszczała z powrotem na podłogę. Pan młody lub jego drużba chodzą z cylindrem i zbierają licytowane sumy. Kiedy wreszcie oczom ukaże się podwiązka, zdejmuje ją pan młody i wręcza wygrywającemu, który oczywiście staje się teraz super gwiazdą wieczoru.

Krzyżówka

Wcześniej należy przygotować małe krzyżówki z hasłami dotyczącymi panny młodej (w wersji obszerniejszej mogą one również dotyczyć pana młodego). Gości dzielimy na drużyny/stoliki i rozdajemy po krzyżówce. Na rozwiązanie jej mają maksymalnie 10 minut. Następnie trzeba zebrać krzyżówki, przeczytać poprawne odpowiedzi. Wygrywa grupa, która miała najlepszy wynik. Następnie zapraszana jest ona na parkiet i ma za zadanie zatańczyć najbardziej rozkołysaną sambę (lub inny tanieć latynoamerykański prowokujący do rozbujania biodrami). Pozostali nagradzają grupę brawami: wygrywa ta osoba z grupy, która zbierze największe owacje. To ona też wygrywa podwiązkę! Pozostałe osoby z grupy mogą zostać obdarowane małymi, zabawnymi upominkami.

Sprawdź, jak dobrać bieliznę pod suknię ślubną?

Taniec z gwiazdami

Do tej zabawy będą potrzebne 4 panie i 4 panowie, którzy sami zgłoszą się do tego konkursu. Należy wcześniej przygotować po 2-3 minuty muzyki czterech różnych tańców. Dla bardziej zaangażowanych: warto pomyśleć o kilku akcesoriach lub małych przebraniach. Biorący udział w konkursie mogą z nich skorzystać, żeby urozmaicić swój występ. Jak zwykle podwiązkę wygrywa para, która otrzyma najwięcej braw.

Tombola

W tej zabawie goście mogą wygrać nie tylko podwiązkę ale i inne drobiazgi dlatego warto pomyśleć o nich dużo wcześniej. Może to być krawat, otwieracz do butelek z serduszkiem, humorystyczny papier toaletowy, zawieszka na kieliszek do wina, korkociąg, breloczek na bagaż, łyżeczki w serduszka, motyl z migdałami itd.

Trzeba założyć z góry ile będzie wygrywających kuponów: 3, 5 a może 7? Wcześniej przygotowujemy kupony z nie powtarzającymi się numerami lub wyrazami. Musi ich być co najmniej tyle ilu będzie gości, chociaż można założyć, że niektórzy kupią więcej niż jeden kupon. Każdy kupon jest podwójny i złożony na pół. Jedną jego część dostanie kupujący, drugą odrywamy i wrzucamy do wielkiego wazonu lub cylindra do losowania. Goście kupują kupony (cenę też należy ustalić wcześniej np.: 2 zł lub 5 zł) Kiedy już wszystkie kupony zostaną wysprzedane para młoda na środku sali losuje wygrywający los i czyta głośno numer lub wyraz, który się na nim znajduje. Gość o identycznym kuponie wygrywa podwiązkę! Kolejne osoby (zależnie od tego ile fantów przygotujecie) wygrywają upominki przygotowane przez młodych. Zebrane fundusze przeznaczane są oczywiście na powstające gospodarstwo nowożeńców.

Poemat

Tutaj potrzebne będą tylko kartki papieru i długopisy (można wcześniej przygotować w jakimś punkcie reklamowym długopisy z imionami pary młodej, datą ślubu lub motywem przewodnim przyjęcia weselnego.) Wszystko rozdajemy gościom. Muszą wymyślić wierszyk, wyliczankę, piosenkę, cokolwiek do przeczytania lub zaśpiewania ze słowem podwiązka oczywiście. Mają na to maksymalnie 30 minut. Para młoda zbiera karteczki po tym czasie, odczytuje je i wygrywa ten, który najbardziej spodoba się publiczności-gościom. Wygraną jest naturalnie poetycka podwiązka.

Tekst: www.fajnewesele.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *