Winietki ślubne

Sekret udanej imprezy ślubnej zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest trafne rozmieszczenie gości na sali weselnej tak, aby każdy miał, z kim porozmawiać i dobrze czuł się w towarzystwie, z którym dzieli wspólny stół. Jednak początek wesela to często zamieszanie, goście przypadkowo zajmują pierwsze wolne miejsca, często przepychając się, więc aby uniknąć tego typu sytuacji, niezbędne okazują się winietki ślubne.

Dobrze jest również w samej sali postawić na sztaludze plan z rozstawieniem stołów oraz rozmieszczeniem gości. Każdy będzie mógł spokojnie odnaleźć swoje nazwisko i lokalizację, zamiast biegać w ciemno między stołami.

Tablica weselna, www.zaproszenia-na-slub.com.pl

Winietki na stół – funkcje

Winietki ślubne nie tylko pomogą gościom szybko i sprawnie odnaleźć swoje miejsca na sali. Zaplanowanie rozsadzenia gości może mieć ważną dla jakości zabawy weselnej funkcję strategiczną. Świadomie możecie połączyć określone towarzystwo lub – wręcz przeciwnie – oddzielić poszczególnych gości, biorąc pod uwagę sympatie i antypatie występujące czasami w rodzinie. Poza tym goście będą mieć większy komfort –  przy zaplanowaniu ich usadzenia niemożliwa będzie np. taka sytuacja, że przy danym stole lub w jego bliskości nie zmieści się jeden z partnerów, dziecko czy babcia, która nie zdąży dobiec i „wywalczyć” miejsca wśród bliskich.

Fot: Studio Design

Winietki ślubne ułatwiają również komunikację między gośćmi weselnymi i pomagają w poznaniu się. Zawsze można subtelnie zerknąć na imię nowo poznanej rozmówczyni, bo przecież wesele to okazja, przy której poznaje się mnóstwo osób i zapamiętanie ich imion, nie wspominając o nazwiskach, bywa nie lada wyczynem.

Ewentualne roszady zawsze są możliwe i zawsze znajdzie się ktoś, komu jego miejsce się nie spodoba. Są to jednak wyjątki, które nie spowodują ogólnego zamieszania i paniki w poszukiwaniu lepszego miejsca.

Przypisanie miejsca osobie będzie także ułatwieniem dla kelnerów, szczególnie, jeśli na sali znajdują się wegetarianie, bądź osoby, które z innych powodów mają zamówione indywidualne menu.

Formy winietek ślubnych

Tradycyjne, papierowe winietki ślubne powinny pasować stylistyczne oraz kolorystycznie do zaproszeń i zawiadomień, powinny ładnie komponować się z wybrana przez Was oprawą. Ustawiamy je przy każdym nakryciu. Najpopularniejsze są te wykonane z papieru, ale my proponujemy także inne, oryginalne pomysły na dekorację stołu weselnego i jednoczesne wskazanie gościom ich miejsc. Możecie wykorzystać ładne ozdobne drobiazgi, które po weselu goście będą mogli zabrać do domu na pamiątkę.

Ciastka – na każdym talerzyku kładziemy ciastko, z imieniem danej osoby napisanej na nim lukrem.

Pudełeczka – w kształcie krzesełek, pary młodej lub innym, pasującym do oprawy – jest to także pudełko na prezent dla gości – czekoladki lub migdały.

Jabłka – do ogonków wypolerowanych jabłek przywiązujemy laskę cynamonu i bilecik z imieniem i nazwiskiem. Możemy wykorzystać także inne owoce – gruszki, cytrusy, a jesienią małe, ozdobne dynie.

Muszelki, kamyki – na tych małych przedmiotach piszemy imiona naszych gości, i układamy je  na talerzyku.

Łódeczki z papieru lub inne kształty z origami – z ładnego papieru składamy odpowiednie kształty (pasujące tematycznie i stylistycznie do oprawy wesela) i wypisujemy na nich imiona i nazwiska gości.

Świeczki – do obwiązanych ładną wstążką lub rafią świeczek przyczepiamy bilecik z imieniem i nazwiskiem gościa.

inne – mogą mieć postać cukierków, które owinięte papierkiem z wydrukowanym nazwiskiem gości pełnią rolę nietypowych winietek

Zobacz jak przygotować oryginalne winietki ślubne z owoców oraz z serwetek.

Bileciki na stoły możecie zamówić gotowe – nie ma wtedy obawy, że coś nie wyjdzie. Jest to też spora oszczędność czasu – dodajcie do tego jakiś mały drobiazg, i gotowe. Możecie użyć wszystkiego, co przyjdzie Wam do głowy – pamiętając o zachowaniu estetycznej spójności konwencji przyjętej na weselu. Ten mały detal może również zaskoczyć Waszych gości kreatywnością i poczuciem humoru.

By rozmowy się toczyły, goście dobrze się bawili

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *