Choć obowiązek osobnej ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego zniknął na dobre kilkanaście lat temu, to nadal są osoby, które z różnych przyczyn decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w ten właśnie sposób. O czym pamiętać i co należy zrobić, by wziąć ślub cywilny?
Polskie prawo od 1998 roku przewiduje, że wraz z zawarciem ślubu kościelnego możliwe jest również ugruntowanie go pod kątem prawnym. Oznacza to, że niepotrzebne jest organizowanie drugiej ceremonii ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie oznacza to, że sam proceder ślubów cywilnych zniknął – wprost przeciwnie, nadal jest wiele par, które z różnych względów decydują się na tylko ten rodzaj ceremonii. Co należy zrobić, by szybko i sprawnie zorganizować ślub cywilny?
Terminy
Organizacja ślubu cywilnego nie trwa zbyt długo. W zasadzie wszystko jesteśmy w stanie załatwić po jednorazowej wizycie w USC. Ważne, by zgłosić się do niego na co najmniej 31 dni przed planowanym zawarciem małżeństwa. W przypadku wolnego terminu nie będzie żadnych problemów, by zarezerwować daną datę do zorganizowania ceremonii ślubnej.
Wymagane dokumenty do ślubu cywilnego
Jako że zawarcie małżeństwa odbędzie się w państwowym urzędzie, potrzebne będzie dostarczenie kilku dokumentów. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony krótki wywiad, który pozwoli rozeznać się urzędnikowi USC, czy nic nie stoi na przeszkodzie do zawarcia związku małżeńskiego. Następnie potrzebne będzie przedstawienie dowodów osobistych osób, chcących wziąć ślub cywilny, skróconych aktów urodzenia, a jeśli jest taka potrzeba również skróconego aktu zgonu poprzedniego małżonka lub aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. W przypadku, gdy kobieta jest nieletnia (między 16. a 18. rokiem życia) musi również przedłożyć specjalne postanowienie sądu rodzinnego, które pozwala jej na zawarcie związku małżeńskiego.
Koszty ślubu cywilnego
Organizacja ślubu cywilnego generuje typowo urzędowe koszty. Należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 80 zł. Dodatkowe koszty to około 100 zł za oprawę muzyczną, ale nie jest to obowiązkowy element ceremonii.
Ceremonia ślubu cywilnego
Ceremonia trwa dosłownie 20-30 minut. Osoby chcące zawrzeć związek małżeński wstawiają się w USC wraz ze świadkami na kilkanaście minut przed rozpoczęciem ceremonii ślubu. Podczas samego aktu zawierania małżeństwa urzędnik wygłasza specjalną mowę, a przyszli małżonkowie powtarzają słowa przysięgi. Wszystko kończy się podpisaniem aktu małżeństwa (wzór takiego dokumentu można znaleźć np. tutaj: http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/usc,106,wzory_dokumentow.html) oraz nałożeniem na palce symbolicznych obrączek.
A może ślub w plenerze?
O czym należy pamiętać planując ślub cywilny?
- Planując ślub cywilny, warto wcześniej wybrać sobie kandydatów na świadków. Szukanie ich na ostatnią chwilę tuż przed samym startem ceremonii nie jest zbyt roztropnym pomysłem.
- Na wstępnie trzeba również zadecydować, jakie nazwisko przyjmie po ślubie cywilnym kobieta wchodząca w związek małżeński. Najczęściej wybieraną opcją jest ta z przyjęciem nazwiska męża, ale istnieje możliwość wybrania nazwiska dwuczłonowego lub pozostania przy swoim panieńskim (wówczas to mężczyzna musi przybrać nazwisko żony).
- Ślubu cywilnego nie uzyskają w Polsce osoby, które wstąpiły już raz w związek małżeński, a ich małżeństwa nie przerwał rozwód lub śmierć partnera. Nie ma także możliwości zawarcia małżeństwa osób tej samej płci.
Artykuł i zdjęcia opracowane przez portal Money.pl
W. Chentkiewicz
Prawie prawda.
Należy mieć dowolny dokument tożsamości, dowód, paszport, prawo jazdy.
Nie trzeba mieć aktu urodzenia. Urząd jest w posiadaniu tego aktu lub dokonuje migracji aktu z urzędu który go posiada, czyli zazwyczaj właściwego ze względu na miejsce urodzenia.
Jeżeli kobieta zostaje przy swoim nazwisku, mężczyzna nie musi przyjmować jej nazwiska, każde z przyszłych małżonków może pozostać przy swoim dotychczasowym nazwisku.
Opłata skarbowa to 84zł, plus ewentualnie 39zł za przyśpieszenie ślubu.