Intercyza przedmałżeńska

Z chwilą, gdy wychodzisz za mąż, między tobą i twoim mężem powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że niemal wszystko, co od tej pory dostaniecie (także to, co zostało wam obojgu podarowane w prezencie ślubnym), czy kupicie, jest waszym wspólnym majątkiem.

System taki sprzyja większej zażyłości małżonków, gdyż wymaga współdziałania i wzajemnego zaufania w zarządzaniu majątkiem wspólnym. Czasem jednak stworzenie wspólności majątkowej może być niekorzystne, zwłaszcza gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji jest intercyza przedmałżeńska.

intercyza małżeńska

Czym jest intercyza przedmałżeńska?

Intercyza to małżeńska umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami. Przy wspólności majątkowej mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem osobistym żony, majątkiem osobistym męża i majątkiem wspólnym. W systemie rozdzielności majątkowej nie istnieje majątek wspólny.

Co jest tylko twoje

Część majątku może pozostać tylko twoja. Będziesz miała do niego prawo po rozwodzie czy zniesieniu wspólności majątkowej. Twoje są:

 • wszystkie przedmioty i nieruchomości, które przed ślubem były twoją własnością (np. mieszkanie, samochód, biżuteria, antyki)
 • pieniądze, przedmioty, nieruchomości, które dostałaś w spadku lub jako darowiznę już w trakcie małżeństwa, ale zostały one przekazane nie wam, lecz tobie
 • rzeczy osobiste: futro, kosmetyki, biżuteria
 • nagrody za osobiste osiągnięcia, dochody z praw autorskich, praw własności i innych praw twórcy
 • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za działalność zarobkową
 • odszkodowania za uszkodzenie ciała lub doznaną krzywdę. Wyjątkiem jest renta z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy.

Prawo do osobistego majątku ma też twój mąż. Mieszkanie, które on kupił lub dostał przed ślubem – nadal pozostaje jego własnością.

Co staje się wspólne po ślubie?

 • dochody zarówno z majątku wspólnego, jak i majątków osobistych
 • dochody z działalności zarobkowej, wynagrodzenie za pracę
 • środki z funduszów emerytalnych

Zobowiązania wspólne czy osobiste?

Majątkiem wspólnym powinniście gospodarować razem i razem podejmować decyzje o kupnie cennych rzeczy czy zaciągnięciu kredytu. Oto, kiedy na piśmie potrzebna jest zgoda was obojga:

 • przy sprzedaży, kupnie i obciążeniu nieruchomości lub gospodarstwa rolnego
 • sporządzaniu darowizny rzeczy, nieruchomości, które należą do majątku wspólnego
 • w sytuacji, gdy jedno z małżonków ubiega się o kredyt.

Jeśli oboje podpiszecie dokument, to oboje, całym majątkiem, odpowiadacie np. za niespłacony kredyt. Jeśli jednak mąż zaciągnie pożyczkę bez twojej zgody i nie będzie spłacał zadłużenia, to komornik nie może zabrać niczego, co jest waszym wspólnym majątkiem. Niestety, za długi, które zostały zaciągnięte przed 20 stycznia 2005 r. (przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) odpowiadacie majątkiem wspólnym małżonków.

Intercyza i zniesienie wspólności

Przed ślubem
Ty i twój narzeczony możecie spisać intercyzę przedmałżeńską. W umowie notarialnej wymień, co jest twoją własnością, a co przyszłego małżonka. Możecie też wprowadzić rozdzielność majątkową na czas małżeństwa.

W trakcie trwania małżeństwa
Aby podzielić majątek, nie musicie się rozwodzić. Jeżeli oboje z mężem jesteście zgodni, że chcecie go podzielić – ustalcie czyje są meble, czyja lodówka, itd. Ustalcie też, kto będzie właścicielem nieruchomości i to trzeba potwierdzić umową spisaną u notariusza.

Gdy przestajecie być razem
W dniu, w którym uprawomocni się orzeczenie sądu o separacji lub rozwodzie, automatycznie ustaje wspólność majątkowa. O podział majątku możesz wystąpić w pozwie o separację lub rozwód. Sąd może podzielić wasz majątek. Zrobi to, jeśli wspólnie go wcześniej podzieliliście między sobą i podczas rozprawy nie będziecie zgłaszać pretensji i wycofywać się z wcześniejszych postanowień. Jeżeli nie mieliście wspólności majątkowej, a dojdzie np. do rozwodu, oboje macie prawo domagać się rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Jest to możliwe np. jeśli przez lata wychowywałaś dzieci lub prowadziłaś dom, nie miałaś możliwości pracy i powiększenia majątku również w wypadku śmierci małżonka. Wówczas wyrównanie dorobków następuje między tobą a spadkobiercami męża. Aby doszło do wyrównania dorobków, najlepiej się porozumieć i spisać umowę notarialną. Jeżeli jednak nie potraficie się porozumieć, wtedy o tym czy i w jakim stopniu możesz powiększyć swój majątek – zadecyduje sąd.

Korzyści z majątku wspólnego i rozdzielności

Wspólny:

 • możesz się rozliczać wspólnie z mężem z podatku dochodowego. Jest to korzystne w sytuacji, gdy jedno z was zarabia mało, a drugie ma bardzo wysokie zarobki
 • razem macie zwykle większą zdolność kredytową
 • jeśli stracisz pracę możesz liczyć na zarobki męża

Oddzielny (intercyza):

 • nie możesz się rozliczać z mężem. Za to po orzeczeniu separacji lub rozwodu, jeśli masz przyznaną opiekę nad dziećmi, możesz się z nimi rozliczać
 • masz uporządkowaną sytuację finansową – nawet, gdy dojdzie do rozstania, nie będzie kłótni o majątek
 • twój majątek jest zabezpieczony w przypadku bankructwa lub długów współmałżonka.

Ile kosztuje zawarcie intercyzy?

Wszystko zależy od tego, czy intercyza jest zawarta przed ślubem czy po nim. Narzeczeni zapłacą około 530 zł (492 zł brutto-max stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego+38zł- podatek od czynności cywilnoprawnych). Jeśli zdecydujemy się na zawarcie tej umowy po ślubie, wszystko zależy od wielkości majątku. I tak jeśli jego wartość wynosi do 3 tys. zł, zapłacimy 100 zł, w przypadku większych sum jest to kolejno:

 • do 10 tys. zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł
 • do 30 tys. zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł
 • do 60 tys. zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł
 • do 1 mln zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
 • do 2 mln zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
 • powyżej 2 mln zł – 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 tys. zł.

Intercyza do grobowej deski?

Intercyza przedmałżeńska nie jest dokumentem wiążącym małżonków na całe życie. Mogą oni zmienić treść umowy bądź w dowolnym czasie ją rozwiązać. Z chwilą rozwiązania intercyzy między małżonkami powstaje system wspólności ustawowej.

Zarówno zmiana majątkowej umowy małżeńskiej, jak i jej rozwiązanie wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego.

Tekst: redakcja

4 myśli nt. „Intercyza przedmałżeńska

 1. Witam. Zastanawiam się nad sporządzaniem intercyzy z moim przyszłym mężem, ponieważ on ma zadłużenia komornicze lecz to historie z jego lat młodości :-) i obawiam się że jego długi mogą przejść po ślubie na mnie. Czy jest to możliwe?? Bardzo Prosze o rade czy jest sens taką intercyze zawierać bo tak naprawdę jestem temu wielce przeciwna :-)

 2. Witam . Mam męza hazardzistę ,Przed ślubem podpisałam intercyzę . Poczatek małżeństwa były idealny a później zaczęły przychodzić pisama od komorników ze mój maz ma długi. Pod jego namową wzięłam kredyty aby to spłacić. Teraz planujemy rozwód czy w związku z tym jest jakas szansa aby to on splalcał długi na które mnie namówił ? Mam pismo podpisane przez niego ze te wszytki długi sa na niego ? On na tą chwile mówi ze się przyzna w sadzie ze to on poprosił mnie o spłate tych długów . Czy jest jakies wyjśćie z tej syatcj .Czy ja będę musiała to spłacić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *